Jakie rynny wybrać?

RynnyRynny stanowią integralną część budynku, która chroni ją przed zalaniem oraz nadmierną wilgocią. Ma to niebagatelne znaczenie dla stabilności ścian oraz trwałości poddasza i fundamentów. Dlatego właśnie należy odpowiednio zadbać o wybór odpowiednich rynien, które zabezpieczą nasze cztery ściany.

Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie rynny? Przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Obecnie na rynku mamy rynny stalowe oraz wykonane z tytan cynku.

Rynny stalowe to standard. Stanowią kompletny system odwadniania dachu budynku, są wykonane z trwałego materiału, który może nam służyć przez wiele lat. Odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to rozwiązanie popularne, choć nie da się ukryć, że mniej trwałe niż rynny z tytan cynku.

Rynny z tytan cynku cechują się ponadprzeciętną trwałością (duża odporność na rdzę!) oraz specyficznym metalicznym lub szarawym kolorem. Tytan cynk to mieszanka tytanu, miedzi oraz aluminium. Posiada doskonałe parametry – trwałość od 80 do nawet 120 lat, odporny na uszkodzenia mechaniczne (śnieg, obicia), kwaśne deszcze oraz korozję.

Opisywanych rynien nie trzeba malować. Posiadają srebrną barwę, która z czasem matowieje (to naturalny proces – na rynnach tworzy się warstwa tzw. patyny). Cały czas jednak zachowuje swą estetykę oraz staranność wykonania i wykończenia.

Jeśli zależy nam zatem na długotrwałej ochronie radzę zakupić rynny z tytan cynku. Jest to inwestycja, która zwróci nam się w perspektywie czasu oraz zapewni spokojne użytkowanie bez obawy o zalanie budynku.