Akustyczne płyty warstwowe

Płyty warstwoweSpotkałem się ostatnio z bardzo ciekawym rodzajem płyt warstwowych uszczelnionych dodatkowo warstwą specjalnej waty. Dzięki temu wspomniane płyty osiągnęły bardzo ciekawą osłonę akustyczną.

Ogólnie płyty warstwowe stosuje się do różnych celów (w zależności od ich rodzaju, wagi oraz stabilności). Przy małych budynkach stanowią one często ściany konstrukcyjne hali, a w większych służą albo do obijania ścian konstrukcyjnych albo do montowania jako ścianki działowe lub też pokryć dachowych.

Płyty warstwowe wyprodukowane są z blachy stalowej (często falistej), są lekkie i łatwe w montażu za pomocą łączników przelotowych. Opisywane płyty warstwowe wyróżniają się tym, że cechują się specjalnym wyciszeniem akustycznym.

Płyty te składają się z dwóch warstw blachy stalowej. W rdzeniu znajduje się wata mineralna o dużej gęstości, która gwarantuje wyciszenie wnętrza. Łatwość instalacji oraz duża szczelność i ogniotrwałość sprawiają, ze są one coraz częściej wykorzystywane w halach oraz innych budynkach. Przez swoje właściwości (wysoki poziom pochłaniania dźwięków) stosowane są one zazwyczaj jako przegrody akustyczne, tworząc miejsca zaciszne, przeznaczone m.in. do pracy umysłowej.